Krajka naruby?

Určitě to znáte. Upaličkujete si obrázek, necháte si ho hezky zarámovat nebo zapaspartovat ‒ ale ouha, pod sklem vidíte všechny uzlíky, přetahované páry, řetízky na rubu lístečků, zakončení krajky.
 

Jistě, pro nás krajkářky je velmi přínosné, když vidíme, jakým způsobem jiné krajkářky své práce zakončují, kde a jak přidávají nebo odkládají páry. V touze po dokonalosti se má člověk neustále co učit, způsobů zakončení je mnoho, některé jsou úhlednější než jiné a toto téma je mezi krajkářkami obecně jedním z těch nejdiskutovanějších. 

Jenomže to, co si všechny moc rády prohlédneme, naopak moc ukazovat nechceme. Takže když se stane, že je naše krajka někde vystavena nebo vyfotografována naruby, nadšením zrovna nepřekypujeme.

K napsání tohoto článku mě přiměla moje nedávná návštěva restaurace v hotelu Havel v Rychnově nad Kněžnou, kde je na chodbě nově umístěné moc krásné a rozměrné paličkované dílo od návrhářky Evy Fialové. Název práce neznám, u závěsu žádná cedulka není. Přistoupím blíže, a co nevidím: závěs je pověšený naruby :-).

Když se podíváme více zblízka, můžeme zejména ve spodní části krajky spatřit uzlíky a přetahované páry.

Detaily nejsou moc dobře vidět, možná se na místo vypravím znovu, abych pořídila lepší foto. Vlevo dole se zřejmě rýsují iniciály Evy Fialové, taktéž naruby.

***

Budiž, v hotelu člověka něco takového zase tolik nepřekvapí. Ti, kdo paličkovat neumějí, většinou rub vůbec nedokážou rozpoznat. Nebo si možná myslí, že ty uzlíky jsou součástí díla, že k němu patří. Jenomže já jsem se s prací vystavenou naruby setkala i na výstavě The Power of Lace v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu. A tam jsem to opravdu nečekala...

Jednalo se o krajku s názvem Strom od věhlasné návrhářky Emilie Frydecké. Výstava byla nádherná, k jednotlivým dílům se člověk mohl krásně přiblížit a prohlédnout si je zblízka. Právě na této krajce mě však zaujalo viditelné zakončení jednotlivých pruhů krajky na její přední straně. Dokonce tak nějak uprostřed celé kompozice.

Od té doby přemýšlím, jestli to mohl být záměr, nebo jak to vlastně bylo myšleno... Na jednu stranu byla vpředu vidět zakončení, na druhou stranu ale lístečky na povrchu pásky nahoře uprostřed naznačují, že by o líc jít mohlo. Navíc jsem se v tomto příspěvku na Facebooku dozvěděla, že autorka osobně dohlížela na instalaci krajky. Takže tady se asi skrývá nějaké tajemství, něco, co nevím.

Třeba se toho jednou nějak doberu ;-).

Ještě pár detailních snímků:

Viditelné zakončení dvou plátnových pruhů uprostřed, nad ním ale motiv ptáka s lístečky na povrchu pásky. Není mi jasné, co je líc a co je rub...

***

Určitě jsem podobných případů v průběhu času zaznamenala více, člověk ale není pokaždé dostatečně pohotový, aby si pořídil použitelnou fotodokumentaci.

Ale mohu zde uvést jako příklad i svoje vlastní práce. Krásným příkladem jsou tyto kulaté dečky, které jsem paličkovala pro časopis Praktická žena 12/2004. Redakce je překrásně, opravdu luxusně naaranžovala a nechala profesionálně vyfotografovat ‒ jenomže naruby.

V detailu:

 

 V některém dalším článku se podíváme na to, jak se problémům s lícem a rubem krajek raději vyhnout ;-).

Pokud jste uživateli Pinterestu, můžete si odkaz na tento článek uložit na svoji nástěnku:

 

Další možností je také odběr newsletteru, který zahrnuje novinky z tohoto e-shopu, ale i z mé domovské stránky LACE.CZ.